Anketa

Jaký typ navigace používáš?

Externí pro moto.
1 (5.6%)
Externí pro auto.
3 (16.7%)
MDA,PDA,Mobilní telefon.
9 (50%)
Autoatlas.
1 (5.6%)
Řídím podle značek.
0 (0%)
Mám dobrého spolujezdce.
0 (0%)
Jedu, přijedu, uvidim.
4 (22.2%)

Celkem hlasů: 18

Autor Téma: Navigace  (Přečteno 15998 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline godzi

  • I like Japanland
  • Odborník
  • *****
  • Příspěvků: 4 087
  • Pohlaví: Mužské
    • www.woloupejsiho.nz
Navigace
« kdy: Čtvrtek, 17/04/2008, 13:15 »
Ahoj lidi, tak mě tak napadlo, že by bylo dobré, podělit se zkušenostmi s navigačními systémy.         
     Doba již pokročila a také ceny malinko klesly, takže se stávají stále populárnější mezi námi - řidiči motocyklů. Já sem žádné dalekosáhlé odstavce psát nehodlám. Spíše prosím ty, co jsou dosti fundovaní v této oblasti aby sem v případě zájmu napsali pár řádků, jelikož to může pomoci lidem, kteří váhají zda si jí pořídit či nepořídit.
     Co asi všichni víme, tak se obecně navigační systémy dělí na přenosné a nepřenosné...Ty nepřenosné zde zřejmě nemá cenu dále popisovat,protože asi každý máme vlastní představivost a zkušenost kde se těmito sestkat. Spíše bych zde rozebral ty přenosné.
     V dnešní době je možné se setkat s modely určenými pro řízení motocyklů, jejichž ovládání je pro tento druh užívání přizpůsobeno. Mnohdy jsou i vodotěsné a umožňují nejen režim "navigace". Je možno zde přehrávat formáty mp3,mp4...ukládat soubory obsahující fotky, texty atd... Z veliké části tuto kategorii okupuje firma z USA Garmin. Jejich výrobky, co se kvality týče jsou asi na vysoké úrovní, co je ale velikým problémem pro potencionální uživatele je jejich cena, která však každým rokem klesá. Jako plus  je bezpečnost,odolnost, možnost kompatibilazace s daným motocyklem, přenosnot. Mínusem je asi jenom cena a možnost omezeného ovládání v automobilu z důvodu přizpůsobení ovládání levou rukou na motocyklu.
     Dále se můžeme setkat s faktem, že si většina potencionálních uživatelů položí otázku "Vyplatí se mi koupě tohoto typu navigace?" Osobně si myslim, že pro většinu z nás asi ne. Protože pokud nejezdíme opravdu za nepříznivého počasí do vzdálených destinací. V tomto případě se mnohdy uživatel rozhodne pro nákup navigace, která je primárně určena pro řízení automobilu. Tyto na "oko" velice podobné výrobky se liší v podstatě jen skeletem, který není tak odolný a ovládáním, které není tak bezpečné pro jízdu na motocyklu. Jako plus je cena,možnost využití v automobilu i na motocyklu. Mínusem je potom již zmiňovaná neodolnost proti vnějším vlivům a možnost sehnání menšího množství příslušenství.
     

     Tímto bych svoje teorie ukončil i když nejsou kompletní...Poprosil bych o nějaký přízpěvek od lidí, kteří mají zkušenosti...

Tak pište ať se taky něco dozvíme...  ;)
« Poslední změna: Čtvrtek, 17/04/2008, 13:20 od godzi »
Hayabusa 1,3 MPi

Offline sejrac

  • EXVL 23.1
  • Administrator
  • Odborník
  • *****
  • Příspěvků: 2 152
  • Pohlaví: Mužské
    • http://www.sejrac.com
Re: Navigace
« Odpověď #1 kdy: Čtvrtek, 17/04/2008, 14:05 »
No prispeji taky trosku. Asi se zde budeme bavit o satelitnich navigacnich systemech GPS. Nejakej sextant napr. pro navigaci na moto neni zas tak vhodnej zejo.

Ja osobne pouzivam pro navigaci jak na moto, tak v aute obycejny MDA. Zas tak moc necestuji a porizovat si nejaky "jednoucelovy" pristroj jen pro navigaci (+umi to i jiny veci, ja vim) me prislo zbytecne. Ale to je kazdeho vec. Me proste zaujala kombinace telefonu, PDA + itegrovany GPS prijimac. Telefonovat se s tim moc neda, ale ty ostatni veci na tom jsou fajnovy :-).

O2 XDA Orbit (HTC P3300)



Dlouho jsem vybiral, jak uchytit MDA na motorku. Po ruznym procitani diskuzi atd, jsem dospel k nazoru, ze je hodne dulezite co nejvic eliminovat vibrace a tech je treba na moji MTS opravdu dost, zvlaste v mistech, kam jsem se to chystal uchytit.

Po predchozich zkusenostech jeste se starym SmartPhonem s exterim BT GPS modulem, ktery jsem mel uchyceny jen tak ledabyle napevno u pristrojovky a v zaruce me museli menit celou zakladni desku v telefonu. Proste se tam neco uklepalo a to me verte ze je to hned. Se to nezda, ale vibrace jsou velkym nepritelem citlivy elektroniky.



Navigace primo urceny na moto, to maj uz zrejme nejak osefovany. Vim akorat o TomTom Ridet a Garmin Zumo

TomTom Rider



Garmin Zumo





Ja to vyresil zakoupenim odpruzeneho drzaku od Touratechu. Tahle volba se pro me zatim zda idealni. Proste me to staci. Displej je sice malej a za jizdy je clekem nemozny to ovladat, ostatne to je snad blbost i na tech spesl pristrojich. Mam dost starosti to udrzet na silnici i bez vrtani se nekde.

Touratech PDA Soft Case



Ve vysledku to vypada nejak takhle:

S11 >> J550 >>  S51E >> CC 600 >> MTS 620 D >> SF 848 >>DMhc 659  <<

Offline Mikusak

  • Honda CBF 1000s
  • Aktivní člen
  • ****
  • Příspěvků: 982
  • Pohlaví: Mužské
Re: Navigace
« Odpověď #2 kdy: Čtvrtek, 17/04/2008, 17:46 »
Já jsem zakoupil normální navigaci Mio c250, (vypadá to dost podobně jako ten Garmin Zumo) za 4990,- a použil k montáži na řidítka držák na horské kolo. Zatím bez problémů. Trochu se bojím těch otřesů, ale na druhou stranu, montuje li se to také na horáka, tam se to klepe snad ještě víc... uvidíme, co to bude dělat...
« Poslední změna: Čtvrtek, 17/04/2008, 17:49 od Mikusak »
A všechno je jinak... Mik.

Offline Pigi

  • Starší člen
  • ***
  • Příspěvků: 269
  • Pohlaví: Mužské
  • Yamaha TDM 900 ABS
Re: Navigace
« Odpověď #3 kdy: Čtvrtek, 17/04/2008, 23:11 »
Já měl donedávna Mio A701 s nainstalovanym TOM TOM vozil jsem to normálně v bundě a nechal se navigovat sluchátkama jen pohlase a docela to stačilo,ted jsem to prodal  a hledám něco podobnýho a samozřejmě novějšího
Když jsem byl mladej tak jsem byl hrozně namyšlenej, ale teď  - teď už nemám  žádnou chybu !

Offline Boris

  • Aktivní člen
  • ****
  • Příspěvků: 535
Re: Navigace
« Odpověď #4 kdy: Čtvrtek, 17/04/2008, 23:36 »
MIO A701 mám taky, v autě je dobrá. Vydali následovníka... A702
http://www.1m.cz/detail/7352/mio-a702-(mio-digiwalker-a702)-gps-pda-phone/

« Poslední změna: Pátek, 18/04/2008, 22:07 od Boris »
BMW F650 CS '04

Offline spatas

  • YAMAHA FZ6
  • Global Moderator
  • Odborník
  • ****
  • Příspěvků: 2 055
  • Pohlaví: Mužské
Re: Navigace
« Odpověď #5 kdy: Pátek, 18/04/2008, 07:59 »
tez mio a 701
Lepší je ztratit sekundu v životě, než- li život v sekundě!!!

Offline Drťka

  • Starší člen
  • ***
  • Příspěvků: 258
Re: Navigace
« Odpověď #6 kdy: Pátek, 18/04/2008, 11:34 »
Já jezdím od voka a když zabloudím, tak se alespoň svezu...  ;D
Nejezdím rychleji než vidím ... Canyon 500

Offline Mára 1100XXSuperBlackbird

  • Starší člen
  • ***
  • Příspěvků: 252
  • Pohlaví: Mužské
Re: Navigace
« Odpověď #7 kdy: Pátek, 18/04/2008, 16:07 »
No já k tomu také přidám pár řádků ...A jinak používám TOM TOMa v tel Nokia. ;D
Každému co si zaslouží :-) Yamaha FZR 1000 ,Honda Varadero 1000 XL ,Honda 1100XX Superblackbird

Offline Lukasrd169

  • Aktivní člen
  • ****
  • Příspěvků: 502
  • Pohlaví: Mužské
Re: Navigace
« Odpověď #8 kdy: Pátek, 18/04/2008, 16:45 »
Ja kdyz se ztratim tak mam hubu a zeptam se
RIVER 500,Ducati MONSTER 900 S ... Nejvíce na živu se cítím tváří tvář smrti.

Offline Mica

  • Starší člen
  • ***
  • Příspěvků: 136
  • Pohlaví: Mužské
  • Honda CBF 600 S
Re: Navigace
« Odpověď #9 kdy: Pátek, 18/04/2008, 20:58 »
Mám FS Pocket Loox s Tom Tomem. Je to v pohodě, jenom držák jsem mastil sám a není nic moc. Kdyby měl někdo tip, kde něco rozumného koupit, tak má u mě na srazu pivko.
Jezdíval jsem na Cagiva Canyon 500

Offline Oldin

  • Sponzor CC 2013
  • Aktivní člen
  • *****
  • Příspěvků: 768
  • Pohlaví: Mužské
  • změna je život :-) !
Re: Navigace
« Odpověď #10 kdy: Sobota, 19/04/2008, 08:22 »
Ahoj kluci,
navigacema jsem se poslední dobou dost zabýval, protože jsem se rozhodl vyměnit TomTom v telefonu Sony Ericsson P910i za něco jiného.
(Teď nějak moc nestíhám, bylo by to na samostatný článek, tak snad později více)

Testoval jsem 3 hlavní navigační systémy, nebo chcete-li software - TomTom, Garmin a iGO (ten používá např. MIO)
Pokud jde někomu o jednoduchost ovládání a nechce si nic moc nastavovat a nemá velké požadavky, je to TomTom a pak hned Garmin.
Pokud chce někdo perfektní motonavigaci s vysokou odolností, vymakaným uchycením, vysokým jasem a vyřešenou komunikací do helmy, je to Garmin Zumo 550, ale za spoustu peněz. TomTom Rider je na tom o něco hůř z těchto hledisek (ale jen o trošku), ale je levnější (ale taky jen o trošku)
Kdo si rád něco nastavuje a miluje vychytávky, případně i možnost dohrání dalších věcí, či přeprogramování (ale to až u vyšších verzí kolem 10000,-), pak vítězí software iGo, tedy např. nějaké MIO.

Cestou do Německa jsem měl na čelním skle 3 navigace:  MIO A701, Garmin Z 550, TomTom
Z hlediska možnosti nastavení trasy a přesnosti navigace bylo nejlepší MIO
TomTom byl o fous lepší v navigaci ve složité aglomeraci (centrum Hamburku), ale spíš to bylo tím, že každá vymýšlela trasu trochu jinak
Z hlediska rychlosti přepočtu trasy (když já to vzal na křižovatce jinudy, než kupodivu shodně chtěly všechny 3 navigace, protože jsem tamtudy zvyklý),
tak TomTom mi na novou trasu naskočil do 10sec, na Garmina jsem někdy čekal i půl minuty, avšak MIO na ní bylo do 3 vteřin!
Ten slavný, zářivý, odolný a drahý Garmin šel ze skla po 300km, protože se neskutečně ztráce (byť měl nejčerstvější mapové podklady) a většinou jsem od něj neslyšel nic jiného (a skoro pořád dokola) "přepočítávám trasu", takže po 300km šel pod sedačku.
Test vyhrálo MIO, takže abych to zkrátil nakonec jsem si pořídil navigaci se SW iGO.
Dlouho jsem koukal na MIO 720, ale nakonec si pořídil širokoúhlou DreimGO s parkovací WiFi kamerou, která se hodně hodí při couvání s přívěsem, který je menší než moje dodávka a proto je v zrcátkách vidět, když už je pozdě na nějaké korekce.
Jelikož najezdím stejně nejvíc v autě, volil jsem tedy autovou navigaci, vymyslel držák na V-Stroma (později přiložím foto), nějaké základní ovládání jde i v rukavicích a i když svítivost displaye ve slunečný den je katastrofální (i s dodatečně vyrobeným stínícím štítkem) zjistil jsem, že to tolik nevadí.
Nevadí ani i déšť, protože jak jsem zjistil (když jsem měl půjčené moto, kde nešla navigace uchytit a tudíž byla zamčená ve schránce), že se dá krásně jezdit i jen na ucho (vyřešil jsem připojení BT sluchátek a jejich umístění do helmy). Sice iGo je hodně ukecané a někdy neplká správně česky ("použij druhá výjezd"), existuje zase spousta různých souborů s hlasem, kde si každý vybere.
Mám už udělané i další úpravy v programu, i když zatím převážně ve smyslu úpravy barev, obrázků a oprav českého překladu.
No, nakonec jsem se trochu rozepsal, snad se někdy dokopu i k pár fotkám pro ilustraci.

Takže navigaci zdar, i když stejně nikdy nejezdím jen naslepo podle ní, člověk se musí orientovat i v mapách i v terénu i na cedulích, někdy i navigace mají své dny :-).
« Poslední změna: Sobota, 19/04/2008, 08:31 od Oldin »
OLDIN: CC 500, Suzuki DL-650 V-Strom/'07, Suzuki DL-1000 V-Strom/'07, BMW R 1200 RT/'07, BMW R 1200 RT-LC/'14, Honda 500CX Rebel/'17 a nově 2019: Honda NC 750X + Honda 250 CRF-L

Offline Drťka

  • Starší člen
  • ***
  • Příspěvků: 258
Re: Navigace
« Odpověď #11 kdy: Sobota, 19/04/2008, 12:42 »
Teda to bylo naprosto vyčerpávající. Alespoň pro mě...  ;D  Ale poučné a s navigací MIO mám pár zkukšeností a celkem spokojenost.
Nejezdím rychleji než vidím ... Canyon 500

Offline godzi

  • I like Japanland
  • Odborník
  • *****
  • Příspěvků: 4 087
  • Pohlaví: Mužské
    • www.woloupejsiho.nz
Re: Navigace
« Odpověď #12 kdy: Pondělí, 21/04/2008, 11:24 »
Jak tak koukám, tak se to tady docela rozjelo...

Oldo...takovej dotazeček...Ta tvoje navigace je s tou kamerou propojena bezdrátově nebo to je nějakej BT nebo podobnej bez drátovej přenos? Já přemejšlim o nějaký couvací kameře na kombajn a tak mě to docela zaujalo :)
Díkes...
Hayabusa 1,3 MPi

Offline sejrac

  • EXVL 23.1
  • Administrator
  • Odborník
  • *****
  • Příspěvků: 2 152
  • Pohlaví: Mužské
    • http://www.sejrac.com
Re: Navigace
« Odpověď #13 kdy: Pondělí, 21/04/2008, 11:32 »
Tusim, ze tam psal neco o WiFi :-). Jinak takovelhle bazmeku na tuning kombajnu je asi vic. Zkus nejakej kombajnshop  ;D
S11 >> J550 >>  S51E >> CC 600 >> MTS 620 D >> SF 848 >>DMhc 659  <<

Offline godzi

  • I like Japanland
  • Odborník
  • *****
  • Příspěvků: 4 087
  • Pohlaví: Mužské
    • www.woloupejsiho.nz
Re: Navigace
« Odpověď #14 kdy: Pondělí, 21/04/2008, 14:57 »
hehe...závidíš viď!!!
Hayabusa 1,3 MPi