Autor Téma: Rumunština - výuka pro ty co se chtějí vydat do těchto končin.  (Přečteno 5191 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Pavlusha

  • Starší člen
  • ***
  • Příspěvků: 158
  • Pohlaví: Mužské
    • http://www.motorkari.cz/uzivatel/?uid=76847
Pro ty co se chystají za dobrodružstvím = zde je jazyk v lekcích http://www.krisan.cz/rumunstina-lekce-1.html  Někde dole najdete i výslovnost. Jsou na netu i verze do kapsy pro tištěné.Je tam i výslovnost a dost to tam pomůže.
« Poslední změna: Pátek, 29/01/2010, 19:09 od Pavlusha »

Offline Cipís

  • Pokročilý
  • **
  • Příspěvků: 82
  • Pohlaví: Mužské
Re: Rumunština - výuka pro ty co se chtějí vydat do těchto končin.
« Odpověď #1 kdy: Pondělí, 08/02/2010, 08:22 »
Rumunsky se stejně nenaučíš, my jsme tam byli deset dnů a nepochopoli jsme nic. Mluvili jsme česky a ukazovali co chceme. Jinak super země. Viz odkaz.
 http://www.motorkari.cz/cestovani/cestopisy/rumunsko/divocaci-plzen-vyprava-na-vychod-13902.html
yamaha 750 supertenere, canyon 600, skútr čezeta 502, ČZ 175 Sport, stadion S11

Offline godzi

  • I like Japanland
  • Odborník
  • *****
  • Příspěvků: 4 087
  • Pohlaví: Mužské
    • www.woloupejsiho.nz
Re: Rumunština - výuka pro ty co se chtějí vydat do těchto končin.
« Odpověď #2 kdy: Pondělí, 08/02/2010, 09:22 »
neuměj tam taky rusky?
Hayabusa 1,3 MPi

Offline Pavlusha

  • Starší člen
  • ***
  • Příspěvků: 158
  • Pohlaví: Mužské
    • http://www.motorkari.cz/uzivatel/?uid=76847
Re: Rumunština - výuka pro ty co se chtějí vydat do těchto končin.
« Odpověď #3 kdy: Pondělí, 08/02/2010, 10:47 »
No já jsem tam by 14 dní minulý rok a s kapesním slovníkem to doocela šlo.Jinak krásná člověkem nezničená země a příroda.Hory moooc good.Je jasný,že ručně se domlouváš snad všude.Od domácí hospody,až do uzémí různých států.
Pokud jde o domluvu,tak kohokoliv v horách ze zdejších domorodých Rumunů potkáš,tak do tebe budou proudem valit a valit rozumy.Vůbec je nezajímá,že jim třeba nerozumíš.Co vím tak Rusky to tam moc nejde.Spíš jsem slyšel,že Fancouzky to tam jde dobře.Původně jejich jazyk pochází z Francoučtiny,nebo naopak.Ve městech se normálně dá Angl. a Něm. (Rusky snad aky),ale kvůli městům se tam nejezdí.Jezdí setam za přírodou a zde  jsou lidi, kteří  jazyky neumí.Pořád melou a melou rumunsky.Většinou člověk pozná,žě nabízejí nocleh a jídlo.

Offline Cipís

  • Pokročilý
  • **
  • Příspěvků: 82
  • Pohlaví: Mužské
Re: Rumunština - výuka pro ty co se chtějí vydat do těchto končin.
« Odpověď #4 kdy: Pondělí, 08/02/2010, 11:39 »
My jsme rusky nemluvili taky vůbec. Je to jako z východníma němcema. Ty se taky učili rusky, ale pochopili toho půlku co my. Kdysi jsem dělal v německu u norimberka s bejvalym východnim němcem, rusky uměl jen pár slov, tak jsme stejně mluvili německy. Jo a na ukrajině i když sem z ruštiny maturoval nebyl jsem schopnej přečíst ten jejich rosypanej čaj.
yamaha 750 supertenere, canyon 600, skútr čezeta 502, ČZ 175 Sport, stadion S11

Offline Pavlusha

  • Starší člen
  • ***
  • Příspěvků: 158
  • Pohlaví: Mužské
    • http://www.motorkari.cz/uzivatel/?uid=76847
Re: Rumunština - výuka pro ty co se chtějí vydat do těchto končin.
« Odpověď #5 kdy: Středa, 01/09/2010, 20:37 »
Tak jsem se od tamtad z teho Rumunska zase vrátil.Tentokrát jsem projel Transilvánii a přes Bukurešť k moři do Constanty a k bulharským hranicím. V okolí Brasova se dalo v pohodě domluvit dle slovníku a pomocí lámané Angličtiny. Od Bukurešti dolů ešče jakš takš. Dole u bulharských hranic a v Constantě to bylo s tím slovníkem dost bída a zdálo se mě, že angl. zde umí míň lidí, než nahoře v Transilvánii.Možná jsem na tyto lidi měl dole u moře jen pech.Ono tam taky kolikrát bylo lepší vůbec nemluvit a neukazovat tak na sebe, že jseš turista. Enže informace někde na cestách taky dostat musíš a tady v  té zemi bohaté na zážitky obvzlášť. Takže zeptat se a rychle prchat.
« Poslední změna: Středa, 01/09/2010, 20:41 od Pavlusha »

Offline godzi

  • I like Japanland
  • Odborník
  • *****
  • Příspěvků: 4 087
  • Pohlaví: Mužské
    • www.woloupejsiho.nz
Re: Rumunština - výuka pro ty co se chtějí vydat do těchto končin.
« Odpověď #6 kdy: Čtvrtek, 02/09/2010, 07:29 »
no francouzky se tam možná domluvíš, ale jenom s lidma, který francouzky uměj. Rumunština je na oko podobná italštině, jelikož tam kdysi ve starověku byla docela početná populace římanů (ROMANIA) byla to jejich provincie, takže se ta jejich hatmatilka může trochu podobat, ale co jsem tak nějako proštudoval, tak to s tím nemá nic společnýho. Možná nějaký to slovíčko, ale gramaticky je to uplně někde jinde. Jinak k tý francouštině hele, nevim, ale já bych tam moc francouzky nemluvil, jelikož teďka houfně deportujou rumunský černý uhlí zpět do rumunska... ;D ;D ;D ;D ;D
Hayabusa 1,3 MPi

Offline Pavlusha

  • Starší člen
  • ***
  • Příspěvků: 158
  • Pohlaví: Mužské
    • http://www.motorkari.cz/uzivatel/?uid=76847
Re: Rumunština - výuka pro ty co se chtějí vydat do těchto končin.
« Odpověď #7 kdy: Čtvrtek, 02/09/2010, 17:54 »
No po Francouzku to tam jde.Mají tu jejich hatmatilku podobnou.Jezdí tam do hor dost Francouzů. Jinak sami Rumuni ,ty občany co jsou u nás ve velkém hájeni a při stmívání jsou maskováni, nemaj vůbec v lásce. Taky je z té Francie za žádnou cenu nechtěj zpět. Ti naši jsou ešče moooc slušní a inteligentní. Tam jsou na tom někde hynde. Tam se o ně stát nestará a nejsou hájení jako tady. Tak si představ jací tak můžou být. Sám jsem to slyšel od čistého Rumuna, co je to zač a že je to po bídě největší problém problém tohoto státu.Na nádraží by ti sežrali žrádlo z ruky a zapili vodou z tvýho báglu.
Jinak s těma Římanama máš pravdu.Dost toho po nich zachovalého zůstalo.Třeba celé lázně Baile Herculáne.Momentálně mě je jedno jak se tam domluvit.Příště jedu jen do hor za domorodcama a vyhnu se městem. S domorodcama se domluvíš jen po jejich a ručně stručně (nemyslím tím nakládačku). Do toho bordelu ve městech už nezabloudím.

Offline Cipís

  • Pokročilý
  • **
  • Příspěvků: 82
  • Pohlaví: Mužské
Re: Rumunština - výuka pro ty co se chtějí vydat do těchto končin.
« Odpověď #8 kdy: Středa, 03/11/2010, 20:27 »
Chystáme se tam příští rok znovu. Akorát budem muset nachystat nějakou trasu. Budu vděčnej když hodíš nějaký tip nebo místo, který stojí za to project. Chcem navštívit Bran, pak ten původní Drákulovo hrad a přeject Fagaraš, což se nám vloni nepovedlo kvůli lavině co zasypala půl cesty. Letos jsme byli v černej Hoře, bylo to taky fajn. Akorát jsme měli na začátek června dost vedro. Ale durmitor byl super.
yamaha 750 supertenere, canyon 600, skútr čezeta 502, ČZ 175 Sport, stadion S11

Offline Pavlusha

  • Starší člen
  • ***
  • Příspěvků: 158
  • Pohlaví: Mužské
    • http://www.motorkari.cz/uzivatel/?uid=76847
Re: Rumunština - výuka pro ty co se chtějí vydat do těchto končin.
« Odpověď #9 kdy: Pátek, 05/11/2010, 00:17 »
Já se tam chystám za rok znovu,na jezerové pohoří Retezat.Pojedu vlakem a potom pěšky. Letos jsem tam byl Vlakem a tam jsme jezdili jak to šlo. Byli jsme v Sighisoaře - rodišti Vlada II. Drácula.Potom jsme jeli přes Brasov do Branu.Cestou je vojenská pevnost Rasnov - stojí za to se tam zastavit,ale to se nám nepovedlo.Měli jsme na spěch .Byli jsme na nepravém hradě Branu a potom jsme se plahočili na pravej hrad Poienari.Dost dobrý.Nestihli jsme jen Targoviště - město Drácula a středisko kdysi Valašska.Potom jsme jeli k moři do Constanty - pláž Mamaia a do zapadlé vesnice na rumunskobulharských hranicích Vama Veche. No a tam se děly věci.Bylo to moooc good.Kamoši jsou z toho vedle, co tam všude bylo.Ta země je továrna na zážitky.
Jinak minulej rok jsem to projel na motorce a co se mě hlavně líbilo,tak ježdění v pohoří Apucheni (jeskině a náhorní planina Padis).Je dobrý jezdit křížem krážem v horách a krátit si cesty.Dneska už mapy hor např. na Googlu docela sedí.Nám tenkrát dost cest chybělo.Čas od času to doplňují a tak je to už lepší.Celkově v Transilvánských Alpách a dole u Dunaje.Tu soutězku kolem Dunaje si projeď na motorce.Silnice je podle mapy Itřídy,ale asfalt nemá - šotolina.Po jedné straně budeš mít Dunaj a z druhé Karpaty.Nejlepší usek je od města Orsová (Kousek od Baile Herculane) směrek ke Sv.Heleně (český Banát).kousek od Orsové (asi 25km směr Caransebes) jsou  staré římské lázně Baile Herculane s možností koupání v tůňkách,kde jsou minerální prameny.Hned vedle řeka Černá - ta co ji sjížděl Langmajer na raftu ve filmu Na vlastní nebezpečí.Na vlastní nebezpečí můžeš za městem do kempu.Jinak ubytování vyjde od 800 - 1300 noc někde i s možností parkování.Je to tam už jiné Rumunsko.Hotely,auta,rumunskej luxus.To samý bys našel na pobřeží v Constantě.V českém Banátu je zajímaví Bygár a Rovensko.
Dva kamoši,co tam byli se mnou jsou po letošku tak napruděni,že chystaj motorky a chtějí za rok znovu.Maj menší problém,že nemaj endura (já taky).Do vnitra hor se nedostanou - jen města a silnice v podhůří.No a já to prubnu za rok znovu vlakem.Taky ještě vážím,jestli nezkusit Ukrajinu? No uvidíme
Kdybys chtěl nějaký info přímo na dannou oblat kam se chystáš,tak dej vědět.Pokud bych to tam znal,tak bych ti dal vědět.
« Poslední změna: Pátek, 05/11/2010, 00:21 od Pavlusha »

Offline Cipís

  • Pokročilý
  • **
  • Příspěvků: 82
  • Pohlaví: Mužské
Re: Rumunština - výuka pro ty co se chtějí vydat do těchto končin.
« Odpověď #10 kdy: Sobota, 06/11/2010, 11:22 »
Díky moc za tipy. Projedu to v mapě. Na spoustě míst co píšeš už jsme byli, Oršová, Baia Herkulane, Bígr, Gerník, Sigisoara, podél Dunaje jsme přes Železná vrata taky jeli. Sotva jsme vyjeli z Oršový tak mi začal svítit benzín a do Moldovy Nohy jsem měl zaťato jestli to dojedu. Prostě jak píšeš Rumunsko je továrna na zážitky. Taky jsem na jaře vyměnil mašinu Canyona jsem dal manželce a já si pořídil Supertenerku. Ale Rumunsko jsem projel na Canyonu. Já na to enduro prostě nějak nedám dopustit.
Cipís
yamaha 750 supertenere, canyon 600, skútr čezeta 502, ČZ 175 Sport, stadion S11

Offline Pavlusha

  • Starší člen
  • ***
  • Příspěvků: 158
  • Pohlaví: Mužské
    • http://www.motorkari.cz/uzivatel/?uid=76847
Re: Rumunština - výuka pro ty co se chtějí vydat do těchto končin.
« Odpověď #11 kdy: Úterý, 16/11/2010, 18:24 »
Taky jsem to Rumunsko jel na Canyonovi 500 a nemužu na něj dát dopustit.To kde mě protahal v horách bylo až hodně pro tohle enduro spíš na silnici.Motor jen brblal na ten jejich benzín.Jen u jedné pumpy jsem natankoval spíš vodu než benzín a volnoběh padal a studené stardy hrůza.Možná byl starší beneli,nebo nevím.Je zajímavý,že zrovna u Agipu a u těch jejich běžných dobrý - teda na očuzelý vejfuky a více života.Taky Canyona nemám.Je prodanej a namísto toho je Bandit 650 voda a s tím se nikam do hor nedá.Takže zbývá vlak a nebo časem výměna za enduro.To enduro bych bral hned zpět.Tenérku bych bral hned (tu starou).
Plánuju do Romanie za rok na Retezat pohoří jezer - vlakem do Petrosani pod Padiš (Apucheni) a odtud pěšky nahoru do hor).Kdy ještě přesně nevím, ale do továrny na zážitky se zase pojedu zkulturnit. Je pravda,že to co jsem viděl letos během cesty přes celý stát vším možným způsobem už na Retezatu neuvidím. No jinej kraj = jinej mrav a hlavně tady i mysl.