Autor Téma: Zásady jízdy ve skupině  (Přečteno 3333 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline godzi

  • I like Japanland
  • Odborník
  • *****
  • Příspěvků: 4 087
  • Pohlaví: Mužské
    • www.woloupejsiho.nz
Zásady jízdy ve skupině
« kdy: Úterý, 02/12/2008, 12:43 »
Ahoj lidi, jistě víte, že i ježdění na motorce má určitá pravidla. No a jelikož i my jsme takovej klub o více lidech a někdy se nám stane, že se někde přesouváme ve skupině, taxi tady dovoluji publikovat něco, co jsem četl. Ono to možná může působit jako banalita, ale když vidim, některý členy, který raději nebudu jmenovat, jak jezděj a lepěj se ostatním na značku, tak si někdy řikám, jestli je to z důvodu, že akorád přeceňujou vlastní síly, nebo jestli to dělaj z důvodu nevědomosti.
Motorkaření je primárně sólová záležitost, ale pro mnohé motorkáře je jízda v partě - s přáteli při nedělním výletu nebo při organizované vyjížďce v rámci nějakého srazu - vyhledávaným zážitkem.

1) Přijeďte připravení.
Přijeďte včas, všichni by měli mít natankovanou plnou nádrž.

2) Společně proberte trasu a jízdu.
Dohodněte se na trase, zastávkách na odpočinek a na tankování a na signálech (viz signály níže). Určete, kdo pojede první a kdo poslední. V obou případech by se mělo jednat o zkušené jezdce obeznámené se zásadami jízdy ve skupině. Vedoucí jezdec by měl mít přehled o jízdních dovednostech všech členů a jejich zkušenostmi s jízdou ve skupině.

3) Skupina by měla mít únosný počet jezdců, ideálně pět až sedm.
V případě potřeby se rozdělte na více podskupin, každá s vlastním vedoucím a koncovým jezdcem.

4) Jezděte připravení. Alespoň jeden člen skupiny by měl mít mobilní telefon, lékárničku a kompletní sadu nářadí, aby se skupina mohla vypořádat se všemi případnými problémy.
5) Udržujte formaci. Střídavá jízdní formace (tzv. jízda "cik-cak" ) umožňuje udržování bezpečných mezer mezi motocykly, takže každý řidič má dostatek času a prostoru k manévrování a reakci na případné nebezpečí. Čelní jezdec jede v levé třetině jízdního pruhu, následující jezdec je nejméně v sekundovém odstupu za ním v pravé třetině jízdního pruhu. Zbytek skupiny udržuje stejnou formaci. Prodloužená formace v jedné řadě za sebou je vhodná v zatáčkovitém terénu, při špatné viditelnosti nebo na špatném povrchu, při nájezdu nebo sjezdu z dálnice nebo v dalších situacích, kdy je třeba mít k dispozici více prostoru a času k manévrování.

6) Vyhněte se formaci vedle sebe, znamená to omezení prostoru k manévrování. Pokud byste náhle potřebovali udělat kličku a vyhnout se tak nebezpečí, neměli byste na to místo. Určitě nechcete, abyste do sebe narazili řidítky!

7) Pravidelně kontrolujte jezdce za vámi ve zpětném zrcátku. Pokud vidíte, že se jim vzdalujete, zpomalte a nechce ho dojet. Pokud toto budou dodržovat všichni jezdci ve skupině, bude celá skupina udržovat plynulou rychlost, aniž by se někteří členové museli honit aby udrželi tempo.

8) Pokud se oddělíte od skupiny, nepanikařte. Ve skupině byste měli mít předem naplánovaný postup, kde se dát znovu dohromady. Neporušujte předpisy ani nepřepínejte své možnosti, abyste skupinu dojeli.

9) V případě mechanických nebo zdravotních problémů, pomocí mobilu zavolejte pomoc odpovídající situaci.

Tenhleten text, je k vidění na serveru www.motorkari.cz, takže jestli někdo bude chtít vědět víc, tak si ho tam klidně může dočíst. Má to něco do sebe...
Hayabusa 1,3 MPi

Offline roman70

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 37
Re: Zásady jízdy ve skupině
« Odpověď #1 kdy: Čtvrtek, 04/12/2008, 11:47 »
GODZI,,,dobre,že si to sem dal-respect,,tak by sa malo presne jazdit v skupine.mne sa stalo,že som sa zrazil z jedným,toho času už bývalím kámošom,,išli sme 5-ti,najprv v kolone za sebov,pred nami išiel favorit,ktorý nás náročky brzdil,dvaja predomnov ho obehli,,ja som ho potom obehoval tiež,ale oproti išiel kamion tak som pridal aby som to stihol,,oni predomnov išli vedla seba,nemal som sa kde zaradit tak som sa chcel vopchat medzi nich,ale nepozerali do spetných zrkadiel tak sa nerozostúpili,tak som necxhtiac zavadil o brašne na jednej motorke predomnov,,,zosypali sme sa obaja,,naštasti sa nikomu nič nestalo,,ja som akurát zhobloval ruku a koleno,,pýtal som sa kámoša (bývalého)či mu niečo je a či je v poriadku jeho motorka,,popozeral ju povozil sa a povedal,že všetko je ok aj on aj motorka,potom nás ešte čakala cesta domov cca 100km,došli sme v pohode rozlúčili sme sa a ešte raz ma ubezpečil ,že všetko je v najlepšom poriadku...zratu po troch týždnoch jeho otec že mu mám zaplatit 4000sk,že su krivé rajdy,,ja mu hovorím ako to bolo a že prečo sa ozýva po troch týždnoch a že to mohol spravit jeho syn hocikedy po tom našom crashy,,on stále len na mna útočil,že to som bol ja a je to moja vina a že ma udá na polícii,že my urobí velké problémy,lebo má tam známych(je to bývalí fízel),tAk som mu dal 3 tisíc nech mám klud,hoci som vedel,že to nebola moja chyba ,ale pre klud,,ešte som mu hovoril,že prečo nepozeral do spetáka jeho syn aj z tým druhým a prečo išli vedla seba velmi blízko,,on len stále svoje keci.tak som ich už vyrydil z okruhu svojich známych a vozím sa len z normálnymi ludami čo majú nieč v hlave..tak ešte raz dík za tému.ulavilo sa my .ahoj bratre čechu

Offline Darkness

  • Sponzor CC 2013
  • Aktivní člen
  • *****
  • Příspěvků: 536
  • Pohlaví: Mužské
Re: Zásady jízdy ve skupině
« Odpověď #2 kdy: Čtvrtek, 04/12/2008, 13:16 »
No Romane ty zásady jsou fajn a snažím se podle nich jezdit. K té tvé příhodě ale musím říct, že i ve skupině je třeba si hlídat hlavně prostor před sebou a nepouštět se do předjíždění, pokud se nemáš kam zařadit. Pokud někoho vezmeš zezadu, nemůžeš to na něj za žádných okolností hodit ;)
Suzuki DL 650 V-STROM (Týna :) )
bejvalky: Kawasaki ZZR 600, Cagiva Canyon 500, Jawa 350-634, Jawa 350-639, Simson S51 enduro, Gilera skutr

Offline roman70

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 37
Re: Zásady jízdy ve skupině
« Odpověď #3 kdy: Čtvrtek, 04/12/2008, 16:13 »
ok,tak načo tam majú spetáky????

Offline godzi

  • I like Japanland
  • Odborník
  • *****
  • Příspěvků: 4 087
  • Pohlaví: Mužské
    • www.woloupejsiho.nz
Re: Zásady jízdy ve skupině
« Odpověď #4 kdy: Čtvrtek, 04/12/2008, 16:25 »
Hmmm...jako tudletu slovenskou hebrejštinu přelouskat je docela záhul...
Ne hele viš jak čéče...tady jde spíš o to, že normální člověk jede podle nějakýho instinktu. Pak jsou takový dvě sorty lidí.
Ti první jezdej jako wocasové jelikož se předváděj a machrujou tam, kde jim to třeba jede nebo tak nějak, ale když je pak někde pěknej úsek, kde se to dá vychutnat, zajisté se zachováním nějakejch bezpečnostích pravidel, tak prostě zjistěj, že jsou v loji a vymlouvaj se na kdoví co. No a ta druhá sorta lidí, jsou uplný kokoti, který jezděj jako prasata. Mě osobně jsou uplně u zadnice, samotní at se třeba přepůlej vejpůl, ale nedej bože, aby za takovýdle hovado někdo sednul a nebo do někoho narazilo!!! Je teda fakt, že většina tědletěch rádo-by "motorkářů" má potom křížky u cest, píšou o nich v kdejakym plátku jako o bezvadnejch kámoších, bezvadnejch jezdcích atd... U mě to jsou šmejdi a smrt jim patří jelikož je to tzv. "Přirozená selekce" kdo se trochu zajímá o genetiku, tak ví...  ;D
Já si osobně myslim, že vždycky je třeba si něco připomenout, nedělám z toho tady vědu, ale co znám lidi i třeba tady od nás z klubu, tak těm by se todleto mohlo někdy hodit... ;)
Zdarec na Slovač a hele...Jestli viš kde jsou Hontanský Němce, tak se tam někdy potkáme. Směrem na Zvolen jsou super zatáčky...
Hayabusa 1,3 MPi

Offline Darkness

  • Sponzor CC 2013
  • Aktivní člen
  • *****
  • Příspěvků: 536
  • Pohlaví: Mužské
Re: Zásady jízdy ve skupině
« Odpověď #5 kdy: Čtvrtek, 04/12/2008, 18:45 »
ok,tak načo tam majú spetáky????

Jestli myslíš zpětná zrcátka, tak ty jsou tam kvůli tomu, abys do nich občas mrknu a věděl co se děje za tebou. Nikoli abys do nich čučel nonstop a ubránil se tak náletům kamarádů na prdel ;)
Suzuki DL 650 V-STROM (Týna :) )
bejvalky: Kawasaki ZZR 600, Cagiva Canyon 500, Jawa 350-634, Jawa 350-639, Simson S51 enduro, Gilera skutr

Offline Pigi

  • Starší člen
  • ***
  • Příspěvků: 269
  • Pohlaví: Mužské
  • Yamaha TDM 900 ABS
Re: Zásady jízdy ve skupině
« Odpověď #6 kdy: Čtvrtek, 04/12/2008, 19:56 »
S tim souhlasim favorit neni tak velkej abych přez něj neviděl jestli se můžu zařadit , a pokud opravdu nevidim tak přeci nepředjíždim a spolíhat nato že mi někdo uhne je velkej hazard
Když jsem byl mladej tak jsem byl hrozně namyšlenej, ale teď  - teď už nemám  žádnou chybu !

Offline godzi

  • I like Japanland
  • Odborník
  • *****
  • Příspěvků: 4 087
  • Pohlaví: Mužské
    • www.woloupejsiho.nz
Re: Zásady jízdy ve skupině
« Odpověď #7 kdy: Čtvrtek, 04/12/2008, 20:05 »
nevim...já se řídim tim, kam nevidim, tam nejedu a když jo, tak se bojim a jedu pomalu... jo a hele...vidět je přes každný auto...hmmm teda pokud nejezdíte na minibajkách...
Hayabusa 1,3 MPi

Offline spatas

  • YAMAHA FZ6
  • Global Moderator
  • Odborník
  • ****
  • Příspěvků: 2 055
  • Pohlaví: Mužské
Re: Zásady jízdy ve skupině
« Odpověď #8 kdy: Pátek, 05/12/2008, 08:30 »
Shrňme to.


CO NEUBRZDÍŠ,NEUKECÁŠ.
Lepší je ztratit sekundu v životě, než- li život v sekundě!!!

Offline godzi

  • I like Japanland
  • Odborník
  • *****
  • Příspěvků: 4 087
  • Pohlaví: Mužské
    • www.woloupejsiho.nz
Re: Zásady jízdy ve skupině
« Odpověď #9 kdy: Pátek, 05/12/2008, 08:49 »
hmmm...tomu věřte, špatas je na todle expert...díky němu, maj v práci u skoro zgenerálkovanej celej vozovej i vozejkovej park...
Hayabusa 1,3 MPi

Offline sejrac

  • EXVL 23.1
  • Administrator
  • Odborník
  • *****
  • Příspěvků: 2 152
  • Pohlaví: Mužské
    • http://www.sejrac.com
Re: Zásady jízdy ve skupině
« Odpověď #10 kdy: Pátek, 05/12/2008, 09:32 »
To jo no, jednou se pokousel pretlacit XC90 svym Fackem ..... a taky to neukecal  ;D
S11 >> J550 >>  S51E >> CC 600 >> MTS 620 D >> SF 848 >>DMhc 659  <<

Offline roman70

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 37
Re: Zásady jízdy ve skupině
« Odpověď #11 kdy: Pátek, 05/12/2008, 09:52 »
chlapci škoda,že ste tam neboli,pochopili by ste to,že to nebola moja chyba,okrem toho z nimy nechce nikto jazdit,lebo už spôsobili viac nehôd(to som sa dozvedel neskôr)a mám ich tiež v prdeli.ináč chcel bi som poprosit GODZIHO či bi mi neposlal na mail roman70@zoznam.sk tie pravidlá v jazde v kolone,lebo neviem si to stiahnut z tejto témy,nie som dobrý na pc.dakujem.a strtnút by sme sa mohli hocikde,ale mohli by ste príst na východ slovenska do stropkova,kámoš tu má svoju autoumýváren,kde sa stretávame,vedla je mála krčmička gde chodíme,,máme tam jukebox z tv,kde sme si dali ponapalovat moto klipy,alebo môžeme íst aj na súkromný pstruhový rybník(tiež ho má môj kámoš,čo má aj tu umývaren)je tam perfektne,dá sa tam aj stanovat,vedla je letisko ,paráda na povozenie a super trat v lesoparku.

Offline godzi

  • I like Japanland
  • Odborník
  • *****
  • Příspěvků: 4 087
  • Pohlaví: Mužské
    • www.woloupejsiho.nz
Re: Zásady jízdy ve skupině
« Odpověď #12 kdy: Pátek, 05/12/2008, 11:20 »
Hele pošlu ti to, no problemo.
Východ Slovenska jo... Hele vy tam máte asi pěkný černo co...??? Jako hele...vejlet by to mohl bejt pěknej, já mám v plánu na Slovač příští sezonu vyrazit...
Hayabusa 1,3 MPi

Offline roman70

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 37
Re: Zásady jízdy ve skupině
« Odpověď #13 kdy: Sobota, 06/12/2008, 10:20 »
dík za mail Godzi,,,to že tam máme černo som nepochopil,a ked sa chystáš na slovensko tak príd k nám,,zober aj partiu,uvidíš budeš spokojný,,ked chceš nejaké fotky z rybníka pošli mailovú adresu,,pošlšm Ti ich

Offline jenda

  • Sponzor CC 2013
  • Starší člen
  • *****
  • Příspěvků: 411
  • Pohlaví: Mužské
  • R1 Pyčo!
Re: Zásady jízdy ve skupině
« Odpověď #14 kdy: Sobota, 06/12/2008, 12:10 »
No tak takovej srázek tam u vás na slovensku by nemusel bejt špatnej že? :)
Jawa 21, Simson SR50, Cagiva Elefant 125 (trhač asfaltu), MZ 125 SM, Honda CB600 F Hornet, Yamaha YZF R1