Autor Téma: Strhnute ozubenie starter - zeby volnobezka ?  (Přečteno 4923 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline faraon

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 33
Strhnute ozubenie starter - zeby volnobezka ?
« kdy: Neděle, 13/07/2008, 10:57 »
Zdar ...
Nejak sa mi nedari vyriesit problem s mojim canyonom, tak prosim o radu. Ked som kupil canyona tak som ho kupil v stave , pokazeny starter (strhnute ozubenie), chybajuce ozubene kolecka medzi volnobezkou a starterom. Predavajuci nevedel povedat co sa stalo a preco je to v takom stave akom je. Takze zohnal som chybajuce kolecka, dal opravit starter, rozobral ... volnobezku som dole nedaval. Volnobezka sa krasne tocila v opacnom smere tocila motorom (skusane srobovakom). proste vyzerala bez problemov. zlozili sme to  , dali novy starter skusali potocit , vyzeralo to ze toci , ale nemalo to velmi zdravi zvuk tak sme to len dva krat tukli a cez okienko pozreli ci toci (nebol tam olej tak tie zvuky aj mozno kvoli tomu)... opraveny starter motorom tocil (to znamena ze to opravene ozubenie drzalo).... tak sme sa rozhodli ze ho najprv nastartujeme roztlacenim ... tak som ho dole kopcom rozbehol a hned sa ozval taky nie moc zdravy zvuk. Tak som to vypol rozobral , a ozubenie na startety zas strhnute .... moja otazka je moze to byt problem volnobezky (ze neuvolni ale prenesie otacky z motora do startera) ? albo stretol sa s tym uz niekdo ? dnes som rozobral aj kompletne volnobezku , vyzera uplne bez problemov , na volno krasne toci , naopak okamzite zasekne .... ako sa vobec na volnobezke pozna ze je zla (pohladom) ? pripadne ci nemoze byt zle to velke ozubenie do ktoreho sa zasekava ? no dik za radu .... ide mi o to aby som zbytocne nekupil volnobezku (este aj tu je otazka co vsetko kupit, ci len lozisko , alebo aj to velke ozubene koleso , pripadne to druhe koleso do ktoreho zasekava)... tak neviem .... dik za kazdu radu   

Offline drtic

  • Sponzor CC 2013
  • Starší člen
  • *****
  • Příspěvků: 482
  • Pohlaví: Mužské
Re: Strhnute ozubenie starter - zeby volnobezka ?
« Odpověď #1 kdy: Neděle, 13/07/2008, 11:12 »
Zdarvím.
Volnoběžku před tebou někdo dělal??
Ten mimulí majitel, neměl to náhodou rozdělané??

Proč!!!
Totiž mě se to jeví, že někdo dal volnoběžku obráceně, že se točí stále při nahozeném motoru, když jsi to roztlačil. Když jsi zkoušel startovat startérem, protáčelo to motorem ve směru otáčení motoru??

Ta závada se mě jeví doslova jen tak, že se stále točí volnoběžka a tím pádem i startér a ozubení to nevydrží.
Koukni na motor kam se točí a jestli při pokusu protočit volnoběžkou tato zabírá ve směru otáčení motoru!!!

Pokud bys mohl, hoď foto aby bylo vidět poškození.
Ozubení je pryč po celém obvodu??
Hodně zdaru, jak tu budu kouknu se na to, jak se ti vede s opravou.
Jezdím s autem, tak tu přes týden nejsem.
Není nad požitek z jízdy s nadbytkem kroutícího momentu!!!

Offline faraon

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 33
Re: Strhnute ozubenie starter - zeby volnobezka ?
« Odpověď #2 kdy: Neděle, 13/07/2008, 19:10 »
Bohuzial , majitel predaval v stave akom bola a nevedel k tomu nic povedat... naozaj nic.. v kazdom pripade ako som rozoberal volnobezku tak je evidentne ze niedko ju uz rozoberal...

myslim ze volnobezka tocila spravnym smerom , teraz je to zrovna rozobrate takze tak uplne to neviem potvrdit ale myslim ze ked  bola zlozena a pacil som do nej srobovakom tak som hybal celou motorkou dopredu , takze predpokladam ze to bolo ok.

Neviem  ake poskodenie myslis ze mam odfotit , ale ak myslis starter tak tam nieje co fotit jednoducho ztrhnute vsetky zuby ... koniec debaty... volnobezka vyzera uplne bez problemov , kolesa kde zabera volnobezka maju na sebe stopy po zaberoch...  ale ked to mam rozobrate tak sa to koleso toci jednym smerom uplne bez problemov , na druhu stranu okamzite zasekne... v akejkolvek polohe...

ako som to mal rozobrate tak sa mi ani nejak nezda zeby sa to dalo zlozit naopak ... no asi to vyskusam zlozit a mat nastartovany motor s odkrytym kritom toho kolecka ,  a skusim pozriet na to velke koleso co robi ... inak fakt neviem ...

da sa nejak pohladom na volnobezke poznat ze je zla ?   

Offline Pigi

  • Starší člen
  • ***
  • Příspěvků: 269
  • Pohlaví: Mužské
  • Yamaha TDM 900 ABS
Re: Strhnute ozubenie starter - zeby volnobezka ?
« Odpověď #3 kdy: Pondělí, 14/07/2008, 07:24 »
složit se  to obráceně dá já koupil moto taky od borce špatně to startovalo tak jsem to rozebral a zjistil že to ložisko tam někdo namontoval obráceně nad tu klec a aby to zabíralo tak otočil všechny kameny,podle mě to bylo schválně aby nemusel měnit volnoběžku tak to udělal takhle a honem prodal ( a já se chytil  >:( ) někde na fóru jsem fotil jak se mají ty kolečka točit tak si to projdi,myslim že jsem to pojmenoval oříšek z volnoběžkou.
Když jsem byl mladej tak jsem byl hrozně namyšlenej, ale teď  - teď už nemám  žádnou chybu !

Offline faraon

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 33
Re: Strhnute ozubenie starter - zeby volnobezka ?
« Odpověď #4 kdy: Pondělí, 14/07/2008, 14:54 »
Takze vsetko sa toci ako ma , vonobezka zabera dolava , cize potoci motorom  v spravnom smere ... po rozobrati volnobezky ziadne viditelne poskodenie , pruzinka ok , sroby ok v ruke krasne zabera , aj sa volnobezne toci v druhom smere.... na kolesach je vidno jemne znaky od zaberov volnobezky to je cele ... tak fakt neviem ...

Offline Pigi

  • Starší člen
  • ***
  • Příspěvků: 269
  • Pohlaví: Mužské
  • Yamaha TDM 900 ABS
Re: Strhnute ozubenie starter - zeby volnobezka ?
« Odpověď #5 kdy: Pondělí, 14/07/2008, 15:03 »
pokud tam viditelně neni něco špatně tak bych to asi odvez do servisu at se stim poperou,protože v tomhle případě pořád dokola měnit olámaný kolo na starteru systémem pokous-omil se asi prodraží víc než ten servis
Když jsem byl mladej tak jsem byl hrozně namyšlenej, ale teď  - teď už nemám  žádnou chybu !

Offline faraon

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 33
Re: Strhnute ozubenie starter - zeby volnobezka ?
« Odpověď #6 kdy: Pondělí, 14/07/2008, 18:11 »
hmm uvidime, prelestili sme stycne plochy kde dosada volnobezka, tak to skusim poskladat , nedam tam to druhe kolecko smerom k starteru a budem sledovat co ta volnobezka robi ... sakra ved to predsa nieje atomova elektraren aby som to nejak nevykoumal  :-)  ked som ho kupil za 20000 tak sa mi zrovna nechce nechat dalsich 20000 v servise ze ano ....

Offline jarda18t

  • Starší člen
  • ***
  • Příspěvků: 142
  • Pohlaví: Mužské
  • CC500
    • Jarda18t
Re: Strhnute ozubenie starter - zeby volnobezka ?
« Odpověď #7 kdy: Pondělí, 14/07/2008, 23:28 »
Tak za 20tis se nediv, že ti to neběhá  :D
Nejsem motorkář, jezdím jen pro zábavu... ;-) Nyní Yamaha XT660X.

Offline faraon

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 33
Re: Strhnute ozubenie starter - zeby volnobezka ?
« Odpověď #8 kdy: Úterý, 15/07/2008, 06:02 »
tak ja se nedivim  :) , len to riesim vramci moznosti ... kupil som tu moto len aby som sa naucil jazdit ... nevedel som vobec .... a na ucenie mi staci aj ked ju mozem roztlacit .... ale zas ak je lacna moznost to opravit tak co by som sa v tom trocha nepostural ze ano

Offline Pigi

  • Starší člen
  • ***
  • Příspěvků: 269
  • Pohlaví: Mužské
  • Yamaha TDM 900 ABS
Re: Strhnute ozubenie starter - zeby volnobezka ?
« Odpověď #9 kdy: Středa, 16/07/2008, 11:49 »
naopak moto za 20 tisíc a i kdyby byla nutná výměna volnoběžky za asi 6000 je to pořád supr koupě určitě to bude potřeba nějak doladit ale i tak gratuluju
Když jsem byl mladej tak jsem byl hrozně namyšlenej, ale teď  - teď už nemám  žádnou chybu !

Offline faraon

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 33
Re: Strhnute ozubenie starter - zeby volnobezka ?
« Odpověď #10 kdy: Středa, 16/07/2008, 16:04 »
Tak som to vcera zlozil .... volnobezka zabera spravne ... to je uplne bez debat .... podla mna sa to zle neda ani zlozit .... nastartoval .... nastartovalo v pohode , ale nemal som tam dalsie kolecko lebo som to chcel preskumat ci ta volnobezka sa toci alebo co vlastne robi, tak z toho docela srkal olej , tak som to vypol klucikom aby som si premyslel dalsi postup  ... a co sa nestalo ... ked som si ho premyslel a chcel znova nastartovat (roztlacit) tak uz viac nenastartovala  :( .... normalne ma slahne .... skusal som to znova dnes , proste nestartuje (na roztlacenie)... tak dalsi problemik ,  len tak preventivne som vybral sviecku tak je cierna ale uplne sucha ? mala by byt sviecka mokra ked nestartuje a pretacam motorom? to len tak otazka bokom ....

No ale spat k volnobezke , ked sme to mali poskladane (ale uz nestartovala) tak som aspon  dal 5 ku rychlost , tlacil motorku , na ozubenie volnobezky dal srobovak , vysledok je  ze srobovakom trhne pri pretacani , cize volnobezka nestoji uplne na mieste ... to znamena ze teoreticky aj starter moze dostat tym padom ranu (spatnu)...hmmm .... otazka znie myslite ze by to tym srobovakom ani nemalo trhnut ? alebo to je normalne ?

V kazdom pripade som objednal nove lozisko do volnobezky  (aj ked to co mam nejavy najmensie znaky nejakeho poskodenia ale niecim musim zacat) ... a vyskusam to s tym .... ked to bude robit to iste tak bude jedno lozisko na predaj za uuuplne super cenu  :) fakt som zvedavy ci to lozisko na volnobezke moze byt zle aj ked na nom nieje vidno ziadne poskodenie.

Tak ma napadlo ze ak nahodou ta volnobezka dava trocha spatny raz , tak ten spatny raz ked je original starter tak ho absorbuje, ale ked ja som mal na startery zuby vyrobene znova tak to proste nezvladla ....

doplnene : takze startovanie vyriesene , je to zlomeny uchytavaci kolik na hriadeli...
« Poslední změna: Čtvrtek, 17/07/2008, 06:54 od faraon »

Offline drtic

  • Sponzor CC 2013
  • Starší člen
  • *****
  • Příspěvků: 482
  • Pohlaví: Mužské
Re: Strhnute ozubenie starter - zeby volnobezka ?
« Odpověď #11 kdy: Čtvrtek, 17/07/2008, 10:03 »
Volnoběžka se dá dát obráceně, ale jen funkčně!!!!
Stačí aby někdo vyndal kameny z koše a dal je obráceně a tím je koš správně, ale kameny opačně a zabírá na opačnou stranu!!!
Ta skouška s tím šroubovákem mě přijde, jakoby byl některý kámen obráceně a ten s tím škubnul, stačí jeden a je to.
Na první pohled to nemusí být poznat, ale při běhu motoru se zakousne a točí stále startérem a v ším kolem startování a proto ty zvuky a ožrané zuby!!
Není nad požitek z jízdy s nadbytkem kroutícího momentu!!!

Offline faraon

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 33
Re: Strhnute ozubenie starter - zeby volnobezka ?
« Odpověď #12 kdy: Čtvrtek, 17/07/2008, 10:20 »
samozrejme ked sa vyberu kamene a daju naopak to je to potom naopak ... ale celkovo lozisko a ostatne okolo sa neda dat naopak podla mna.... vlastne si rozumieme ....  v kazdom pripade mne to toci spravnym smerom to je jasne ... no uvidime ked pride nove lozisko ...  (teda skusim to zo starim este raz nech viem co presne robi to stare).

p.s. kde ste zohnali ten kajlik co sa zvykne strhnut co je na ojnici a drzi alternator v spravnej pozicii  ?
« Poslední změna: Čtvrtek, 17/07/2008, 18:18 od faraon »

Offline faraon

  • Nováček
  • *
  • Příspěvků: 33
Re: Strhnute ozubenie starter - zeby volnobezka ?
« Odpověď #13 kdy: Neděle, 27/07/2008, 20:02 »
takze saga pokracuje .... kupil som nove lozisko volnobezky .... stav je asi takyto ... zlozil som to vlozi prve kolecko od toho velkeho ozubeneho ... nechal otvoreny kryt ktory je na druhom kolecku , to som tam nedal, nastartoval roztlacenim, pozrel kolecko male sa tocilo rychlo dal som k nemu drievko nebol problem ho zastavit , ani udrzat zastavene (pri nastartovanom motore). myslim ze to znamena to ze ked nic nebrrani tomu kolecku v pohybe , tak sa proste roztoci uz len drobnym trenim  ktore vznikne na volnobezke. ked ma nieco proti sebe nieje problem ho udrzat zastavene. V tomto pripade ked  sa toci  toto male kolecko sa toci v smere otacanie hodinovych ruciciek. Lenze potom sme este skusaly pri vypnutom motore na piatej rychlosti hybat motorkou, pri tomto pohybe male kolecko trhne ale v smere proti hodinovym rucickach (je to len trhnutie ako keby nejaky spatny raz pri pretoceni priestu alebo tak nieco.... potom sme este vyskusali poslednu vec a to vyrobili sme z plechu taky pripravok ktory bol vlozeny v ozubenom kolecku (tom malom), medzi zubamy a mal drzat kolecko v jednej polohe , cize  vyskusat ci ten raz je silny alebo nie .... no vec sa ma takto ten pliesok ten raz od motora v smere proti hodinovym rucickam neudrzal (plech sa ohol) , ale ked sa motor nastartuje tak kolecko drzal bez problemov (to znamena ze v tomto smere vonobezka fungovala bez problemov)...... tak a teraz babo rad......
Moja idea : kedze volnobezne lozisko je nove , na stycnych plochach niesu takmer vobec poskodene pride mi to ze ten spatny raz je v poriadku a absorbuje ho starter (to ze mne sa opraveny starter  rozsipal by mohlo byt tym ze ozubenie na nom bolo len navarene).  Znamenalo by to, zeby pri roztlacani motorky (nie startovani starterom), dostaval starter silny ráz... hmm...  niekde sa tu pisalo ze pri vypnuti motorky v nespravnom mieste dostane starter ráz (to by potom vysvetlovalo aj to ze sa ozubenie startera rozsype), je mozne ze toto iste sa deje aj pri startovani roztlacanim.... toto sa zrejme stalo aj s mojim opravenym starterom
Tak neviem , prosim kazdeho o nazor co si o tom mysli... hlavne ci ten spatny raz je normalny , a ci ho naozaj ma absorbovat starter .... alebo fakt neviem uz potom ... ide mi o to aby som tam nahodu nenamontoval novy starter a nerozsypalo sa mi ozubenie na nom...   

dik za rady ...

inak kolicek co tam je je vraj z alternatora z liazky keby niekdo potreboval novy

Offline drtic

  • Sponzor CC 2013
  • Starší člen
  • *****
  • Příspěvků: 482
  • Pohlaví: Mužské
Re: Strhnute ozubenie starter - zeby volnobezka ?
« Odpověď #14 kdy: Čtvrtek, 31/07/2008, 07:49 »
Buď zdráv.
Ten spětný ráz u CC je skutku úplně normální. Dělá mě to také a to ozubení startéru ti asi fakt nevydrželo, protože bylo navařené.
Při sebemenším protipohybu motoru, volnoběžka okamžitě se zakousne a tím škubne ozubením a startérem.
Hlavně při vypnutí horkého motoru, někdy jsou to zvuky, že to trhá uši.
Při vypnutí dojde někdy k nedokončení komprese a tím pádem motor kopne zpět.
Není nad požitek z jízdy s nadbytkem kroutícího momentu!!!