Autor Téma: Seřízení vázání u lyží - tabulka  (Přečteno 84105 krát)

0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma.

Offline Pavlusha

  • Starší člen
  • ***
  • Příspěvků: 158
  • Pohlaví: Mužské
    • http://www.motorkari.cz/uzivatel/?uid=76847
Seřízení vázání u lyží - tabulka
« kdy: Úterý, 16/11/2010, 18:32 »
Potřebuji menší radu.Dal jsem to do rubriky pro vše možné,tak to tak berte.Jde o tabulku seřízení vázání lyží.V příloze je tabulka podle,které se dá seřídit vázání.Nevíte jestli je to daný pro všecky značky, nebo každej výrobce to má hynáč?V tabulce je Din jako jednotka a nastavení podle váhy a délky boty.Předek vázání by měl být utaženej míň než zadek? Mrknite na to lyžaři. To víte,v krizi se přibírá a vázání se přenastavuje.Taky mám doma jedny lyže,který nejsou vůbec nastavený jak bych potřeboval.

« Poslední změna: Pátek, 02/01/2015, 14:28 od sejrac »

Offline Cipís

  • Pokročilý
  • **
  • Příspěvků: 82
  • Pohlaví: Mužské
Re: Seřízení vázání u lyží - tabulka
« Odpověď #1 kdy: Středa, 17/11/2010, 16:36 »
Ahoj,
nejlepší je to dát do servisu. Tam ti to seštelujou podle váhy, věku a jak jezdíš. Je to nejlepší. Já jezdim hodně a padam málo. Ale když se vysekam tak to stojí za to. Vloni sem sjel půl sjezdovky ve Valdi Fieme, jak šel Bauer na běžkach nahoru, po jinejch částech než jsou lyže. Ale jinak to bylo supr.
yamaha 750 supertenere, canyon 600, skútr čezeta 502, ČZ 175 Sport, stadion S11

Offline godzi

  • I like Japanland
  • Odborník
  • *****
  • Příspěvků: 4 087
  • Pohlaví: Mužské
    • www.woloupejsiho.nz
Re: Seřízení vázání u lyží - tabulka
« Odpověď #2 kdy: Středa, 17/11/2010, 19:11 »
cus, hele koukal jsem na to a zdá se mi to divny. Rekl bych, ze je to jen pro danej typ vazani. Pisou tam, ze je to pro znacku Marker. Ja mam lyze Atomic, vazani je taky od nich, ale co vim, dela to pro ne bud Tyrola nebo Marker, takze to je stejny a mam to dany na dvanactce ze 14 moznejch. Hele jde o to, jak jezdis, jestli mas predozadni uchyceni nebo zadopredni, nebo jestli to mas hozeny fakt na stred. Podle toho se to taky serizuje. Obecne se to steluje tak, ze pokud jsi zdatnejsi lyzar, taxe pata pritahne, aby ti to nevypinalo pri delani kravin, nebo pri velkym tlaku, kdyz treba rezes nejakej super oblouk, pokud jsi krakonos, taxe pata tak neutahuje.
Jak tady psal cipis, je lepsi se zeptat v servisu, tam ti poradej primo podle tvyho typu lyzi a stylu jizdy.
Jo jen tak mezi nama, mas to na sjezdovky? Ja jen proto abys nemel nahodou bezky  ;D ;D ;D ;D
Hayabusa 1,3 MPi

Offline Pavlusha

  • Starší člen
  • ***
  • Příspěvků: 158
  • Pohlaví: Mužské
    • http://www.motorkari.cz/uzivatel/?uid=76847
Re: Seřízení vázání u lyží - tabulka
« Odpověď #3 kdy: Neděle, 21/11/2010, 21:10 »
To je dobrá otázka.Je to na sjezdovky carve vázání (i lyže) Salamon.Na malé snowblady to nepotřebuju.Tam je to univerzálně - neseš si je v případných kotrmelcích sebou.Prakticky nepadám a myslím si,že lyžař jsu dobrej.Letos to teda bude omezené airbagem,co mě narostl v přední části těla.To snad zmizí.Kdysi v servisu mě říkaly nějaké hodnoty podle kg. Jenže je to dost let a mezi tím mám lyže nové.Ty byly seřízeny i s průkazem - jenže žeru a žeru.Takže dnes vážím o trošku víc 12kg. To víte,krize je krize a hlad je hlad - ten mám furt. Už loni se mě stalo,že mě při brzdění vázání vyhodilo a já po koleňu brzdil pod lanovku. Nevím jestli je těch 12kg vůbec nějaký dílek.
Potom mám doma jedny lyže pro malou.Ty na ni štelovaný ešče nebyly.Podle této tabulky tam výška roli nehraje.Enem kila.Loni mě pro malou v půjčovně seřizoval lyže podle svých hodnot a ty byly univerzální.
Dík za info.Už jsem myslel,že je to pro všecky značky (doufal).No a taky teda pochybuju,že mě dneska někdo řekne hodnoty v servisu k naštelování doma. Budu pátrat.
« Poslední změna: Neděle, 21/11/2010, 21:14 od Pavlusha »

Offline Pavlusha

  • Starší člen
  • ***
  • Příspěvků: 158
  • Pohlaví: Mužské
    • http://www.motorkari.cz/uzivatel/?uid=76847
Re: Seřízení vázání u lyží - tabulka
« Odpověď #4 kdy: Pondělí, 22/11/2010, 22:19 »
Hele,tady jsem něco našel.Mohlo by to být univerzální - (vím,že servis je servis)

seřizování vázání na lyže:
DIN(din = 0,11 násobek váhy)

DIN do 4 – děti
DIN do 7 – děti, mládež, případně lehké lyžařky
DIN do 9 – rekreační lyžaři, ženy, mládež 
DIN do 10 – univerzální 
DIN do 12 – sportovní, pro většinu dobrých lyžařů, závodění žactva
DIN do 15 – tzv. závodně pro juniory, starších žáků, expertů 
DIN nad 15 – závodní mimo distribuci, pro volnou jízdu zbytečně až nebezpečně

DIN A ZAVÁDĚJÍCÍ KILOGRAMY

Starou známou, ale mnohdy opomíjenou zásadou je, že vázání funguje nejspolehlivěji tehdy, je-li nastaveno ve střední třetině svého rozsahu vypínacích sil, tedy u vázání s DIN 3-10 v rozmezí 5-8. Stále se traduje poněkud zavádějící údaj, pro jak těžkého lyžaře je vázání určeno. Přibližně sice platí a uvádí se, že hodnoty DIN jsou desetinou uvažované tělesné váhy vhodného lyžaře (tedy např. 30 - 100 kg), ale takové vázání není příliš vhodné ani pro 30 kg dítě, ani pro 100 kg sportovně jezdícího pořízka. Na závodním vázání s DIN 5,5-15 si lze přečíst určení pro lyžaře "od 60 kg" a tomu vyhoví jistě více než polovina našich žen. Je ale nesmysl, aby na takovém vázání s možným, ale naprosto nevhodným nastavením 5,5-6 skutečně jezdily. Krátké carvingové lyže (od 160 cm níže), u nichž je pákové působení příznivější, mohou mít nastavení o něco nižší (i zmíněnému pořízkovi by mělo stačit vázání s DIN do 10), lyže pod 100 cm dokonce většinou ani bezpečnostní vázání nemají. U délek okolo 100 cm ale zatím nepanuje jednotný názor, zda to postačuje.
Příslušné normě odpovídá nastavení pouze do DIN 10. Vše nad tuto hranici je již "nebezpečná zóna" a servis vám takovou hodnotu nenastaví. Zkušenosti přitom učí, že i pro vyspělou sportovní volnou jízdu (tedy nikoli v brankách) nastavení do DIN 10 postačuje. Platilo dokonce více než dříve: vázání jsou dokonalejší a elastičtější, kratší lyže znamenají menší páku, jízda po hraně je klidnější a z hlediska výsledných sil příznivější, tratě jsou lépe upravované.
Pozor na to, že některá především starší vázání mívají nedostatečný přesah ramen brzd a nejsou tak pro montáž na lyže zvýšené deskou vhodná. Specializovaný obchod má jednak k dispozici tabulky výrobců, stanovující povolené kombinace, jednak si tento problém uvědomuje a měl by na něj včas upozornit.

Offline godzi

  • I like Japanland
  • Odborník
  • *****
  • Příspěvků: 4 087
  • Pohlaví: Mužské
    • www.woloupejsiho.nz
Re: Seřízení vázání u lyží - tabulka
« Odpověď #5 kdy: Úterý, 23/11/2010, 07:52 »
no nevim hele, mě přijde že nic novýho pod sluncem to neni...
Hayabusa 1,3 MPi

Offline Pavlusha

  • Starší člen
  • ***
  • Příspěvků: 158
  • Pohlaví: Mužské
    • http://www.motorkari.cz/uzivatel/?uid=76847
Re: Seřízení vázání u lyží - tabulka
« Odpověď #6 kdy: Pátek, 31/12/2010, 15:07 »
Tak jsem to dal do servisu a je po prde.. .

Offline godzi

  • I like Japanland
  • Odborník
  • *****
  • Příspěvků: 4 087
  • Pohlaví: Mužské
    • www.woloupejsiho.nz
Re: Seřízení vázání u lyží - tabulka
« Odpověď #7 kdy: Neděle, 02/01/2011, 18:09 »
docela dobrej nápad...
Hayabusa 1,3 MPi